سیم افشان

متن کامل

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی در چیست؟


اصولا تفاوت هایی میان کابل افشان و کابل مفتولی وجود دارد که لحاظ نمودن آن در هنگام انتخاب و خرید مفید خواهد بود.
یکی از مشخصه هایی که به منظور گروه بندی یا تمایز کابلهای برق فشار ضعیف به کار برده می شود، شکل هادی به کار رفته در آنهاست.

تفاوت در ساختار هادی کابل بالطبع سبب تغییر در پاره ای از ویژگی های مکانیکی و الکتریکی آن می شود. به طور کلی دو حالت افشان و مفتولی برای بسیاری از کاربران کابل برق آشنا هستند. در ادامه به بعضی از فاکتورهای موثر در تمایز این دو گونه کابل اشاره می گردد.

 

قیمت انواع سیم افشان در فروشگاه اینترنتی تهران برق

میزان انعطاف پذیری کابل افشان (سیم افشان)

 

مهم ترین تفاوتی که در نگاه اول به چشم می آید انعطاف پذیری کابل است. ساختار هادی افشان موجب انعطاف پذیری بیشتر آن نسبت به نوع مفتولی می شود.

در مکانهایی که کابل متحرک است یا به صورت مکرر پیچانده می شود ( ماننده پریزهای برق صنعتی سیار ) بدیهی است که گزینه مناسب کابل افشان خواهد بود. از طرفی برای نصب ثابت و زمینی کابل مفتولی انتخاب بهتری به نظر می رسد.

 

مقاومت سیم افشان 

 


از دیدگاه پارامترهای الکتریکی نیز تفاوت میان کابل افشان و کابل مفتولی وجود دارد. مقاومت اهمی آشناترین شاخصه الکتریکی برای سیم و کابل برق است.
در هادی افشان به دلیل پیچش تارها، طول هر یک از آنها از طول کل کابل بیشتر است و این موضوع مهم ترین دلیل تفاوت مقاومت الکتریکی در واحد طول بین کابل افشان و مفتولی می باشد.

 

میزان مقاوت سیم افشان و کابل مفتولی

 

به عنوان نمونه هادی مفتولی به سطح مقطع ۶ میلیمتر مربع در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد (سلسیوس) دارای مقاومت ۳٫۰۸ اهم بر کیلومتر است؛ در حالی که برای هادی افشان در همین سایز عدد ۳٫۳ بیان شده است. تفاوت زیاد چشمگیر نیست؛

اما ممکن است در موارد خاص یا متراژ بالا تاثیر خود را بیشتر نمایان سازد.

مقاومت در برابر خوردگی سیم افشان 


از دیگر مشخصات مورد توجه می توان به مقاومت در برابر خوردگی اشاره نمود که شواهد از عملکرد بهتر کابل مفتولی از این منظر حکایت دارد.
ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که یک شکل دیگری هم برای هادی کابل برق وجود دارد که به نیمه افشان یا چند مفتولی معروف است.

این کابل دارای ویژگیهایی مابین دو نوع مفتولی و افشان است. مثلا از نظر کمیات الکتریکی به مفتولی نزدیکتر است؛ اما منعطف تر از آن عمل می کند

10 دی 1397
تعداد بازدید: 297

نظرات

دسته بندی محصولات
آخرین مقالاتآرشیو مقالات...
کلید محافظ جان چیست ؟ 14 اردیبهشت 1398 112

کلید محافظ جان (RDC) و مدار قطع کننده اتصال به زمین (GFI)

الکتریسیته بسیار شگفت آور است اما به همان اندازه می تواند خطرناک باشد. آیا می دانید که فقط یک پنجم ثانیه طول می کشد تا جریان الکتریکی قوی از قلب شما جریان یابد و شما را به کشتن دهد؟

ادامه مطلب...
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×