انتخاب واحد پولی:
فارسی انگلیسی
سبد خرید: (0) مورد
خوش آمدید, کاربر گرامی
شاخه ها
ارائه كنندگان
سبد خريد
 
0 مورد
مقایسه محصولات
محصولی برای مقایسه انتخاب نشده است!
ورود به سيستم
آدرس پست الكترونيك:
كلمه عبور:

کلمه عبورتان را فراموش کرده اید؟
هنوز ثبت نام نکرده اید؟
تهران برق در اینستاگرام
تهران برق در تلگرام
logo-samandehi

سیم و کابل

     

خرید انواع سیم و کابل از فروشگاه اینترنتی تهران برق

معرفی انواع سیم و کابل :
تعاریف: 
هادی:
به طور کلی به موادی که دارای رسانایی بالایی هستند و می توانند برق را با تلفات کم منتقل کنند هادی گفته می شود که در بین مواد مختلف طلا ,مس,نقره جزوه بهترین هادی ها هستند .
عایق:
موادی که دارای رسانایی صفر هستند و یا به عبارتی دیگر برق را از خود عبور نمی دهند عایق گفته می شود.همانند انواع پلاستیک ,شیشه,چوب ...
سیم:
سیم ها وسایلی هستند که در آن  از یک هادی به منظور انتقال برق  و از یک عایق به منظور جلوگیری نشت برق به اطراف و محافظت استفاده می شود .
تقسیم بندی سیم ها:
1-سیم مفتولی یاسیم تک لا :
این نوع سیم که به سیم خشک نیز معروف است دارای یک رشته هادی می باشد و  به دلیل این که قابلیت فرم دهی دارد عموما در تابلو برق ها استفاده می شود.ولتاژ نامی این نوع سیم 750/450 ولت است و برای جریان های مختلف ، با سطح مقطع عای 1.5 تا 240 میلی متر مربع ساخته میشود .
2-سیم افشان:
سیم های افشان به دلیل این که از تعداد زیادی سیم مسی نازک به هم تابیده تشکیل شده اند نرم بوده و دارای قابلیت انعطاف بالا می باشند به همین دلیل از آن ها در سیم کشی ساختمان استفاده می شود.ولتاژ نامی این سیم های افشان  500/300 ولت است.و با توجه به جریان عبوری در سطح مقطع های مختلف موجود می باشند .
3-سیم نیمه افشان:
این سیم های چیزی بین سیم های مفتولی و افشان می باشند یعنی تعداد رشته های این نوع سیم به مراتب از سیم های افشان کم تر بود و در نتیجه انعطاف آن نیز از سیم های افشان کمتر می باشد.ولتاژ نامی این سیم 750/450ولت است و زمینه های کاربرد روی آن مشابه سیم های مفتولی است .
نام گذاری سیم ها:
برای نام گذاری سیم ها ها و کابل ها به مولفه هایی همچون نوع عایق ,جنس هادی,شکل هادی و … حروفی را نسبت داده اند که از کنار هم قرار گرفتن این حروف دقیقا می توان به نوع سیم و کابل و مورد مصرف آن پی برد .
این حروف عبارتند از:
N:نشان دهنده سیم مسی نرم شده یا به عبارتی سیمی که طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است .
y: عایق P.V.C  دور هر رشته است.
S و Z : علامت سیم های مخصوص.
F : علامت سیم های نرم.
A: برای سیم کشی داخل لوله ها.
M: به مفهوم سیم های مقاوم در مقابل رطوبت است.
در زیر چند نمونه از سیم های پر کاربرد آورده شده است .
موارد مصرف:                                                                                    حروف مشخصه
سیم تک لا با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان                                  NYA       
سیم افشان با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان                               NYAF  
سیم مخصوص با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان                             NSYA
سیم مقاوم در مقابل رطوبت                                                                       NYM
سیم با روکش پلاستیک مخصوص برای روشنایی و لوازم خانگی                             NYZ
سیم برای مصرف لوستر و چراغ ها                                                              NYFA
سیم دو رشته ای برای مصرف روشنایی (دولا)                                              NYFAZ
سیم مکالمه و خبری                                                                                 Y
سیم کواکسیال                                                                                       T
سیم کواکسیال:
سیم های کواکسیال به عنوان آنتن و یا رابط دستگاه های صوتی و تصویری استفاده می شوند.در این سیم ها از دو نوع هادی استفاده شده است که یک هادی در مرکز سیم از نوع مفتولی بود و سیم اصلی می باشد. و سیم دوم به صورت بافته شده در دور سیم است به منظور جلوگیری از پارازیت می باشد.و همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید سیم اصلی توسط یک لایه PVC از سیم خارجی عایق شده و در نهایت یک عایق دوم کل مجموعه را محافظت میکند .
کابل:
در صورتی که چند سیم در کنار یکدیگر به کمک یک غلاف و یا لایه عایقی دوم قرار گیرند تشکیل کابل را میدهند.
تقسیم بندی کابل ها از نظر شکل هادی:کابل های از نظر شکل هادی(شکل سطح مقطع) به دو دسته تقسیم می شوند که هر دسته با حروف خاصی نمایش داده می شود.که هادی های گرد را با حرف (r) و هادی های مثلثی (سکتور) را با حرف (S) نمایش می دهند.
تقسیم بندی کابل ها از نظر تعداد رشته:

کابل ها از نظر تعداد رشته در نوع تک رشته(مفتولی ) و افشان یا چند رشته وجود دارند که کابل های چند رشته را با (m) و با حرف (e) نمایش می دهند.

عايق كابل :متناسب با نوع مصرف عايق كابل از مواد مختلف ساخته مي شود.اين مواد عبارتند از:

1- كاغذ هاي آغشته به روغن هاي مخصوص

2- مواد لاستيكي

3-  PVC

حروف مورد استفاده برای نام گذاری کابل ها:


رنگ بندی سیم ها و کابل ها :

در کابل ها به دلیل اینکه چندین سیم در کنار یکدیگر قرار می گیرند این امکان وجود دارد که سیم ها با یکدیگر اشتباه گرفته شود به همین دلیل عایق  سیم ها را در رنگ های متفاوت تولید می کنند .که این رنگ بندی نیز خود از استانداردی  که در این زمینه وجود دارد تبعیت می کند که در زیر آورد شده است.

 

تعداد سیم های کابل                            رنگ سیم های کابل بدون سیم محافظ (ارت)                  رنگ سیم های کابل با سیم محافظ (ارت)
1 سیمه                                                                       سیاه                                                                            –
2 سیمه                                                                    سیاه-آبی                                                                          –
3 سیمه                                                            سیاه-آبی-قهوه ای                                                         سبز و زرد-آبی-قهوه ای                        

4 سیمه                                                         سیاه-آبی-قهوه ای-سیاه                                              سبز و زرد-آبی-قهوه ای-سیاه

5 سیمه                                                     سیاه-بی-قهوه ای-سیاه-سیاه                                        سبز و زرد-آبی-قهوه ای-سیاه-سیاه

6 سیمه و بالاتر                      تمام سیم ها سیاه و روی همه ی آن ها شماره زده میشود      سبز و زرد-بقیه سیم ها سیاه و روی همه ی آن ها شماره زده میشود

     
ادامه
کپی‌رایت © 2017 تهران برق
پشتیبانی توسط فروشگاه ساز ویرچو